Урок по БЕЛ за 7 клас 87 – “Заточеници”, Пейо Яворов – теория
Урок по литература за 7 клас №87 – “Заточеници”, Пейо Яворов – теория
В този урок по БЕЛ за 7 клас № 87 ще се запознаете с теоретичен анализ на творбата “Заточеници” и с биографията на нейния автор – Пейо Яворов.
За автора: Пейо Яворов – урок по БЕЛ за 7 клас 87
Пейо Крачолов Яворов (с рождено име Пейо Тотев Крачолов) е роден на 1 януари 1878 г. в Чирпан (баща – Тотю Крачолов, майка – Гана).
Завършва прогимназия в родния си град и пети (девети) клас в гимназията в Пловдив през 1893 г. Като гимназист започва да се увлича от поезията и от идеите на социализма. По-късно се образова в областта на литературата (1906 – 1907 г.) и на театралното дело (1910 г.) съответно в Нанси и Париж, Франция. Вижте нашите курсове за 7 клас за подготовка за НВО
Яворов работи като телеграфист в различни станции в страната, началник на телеграфо-пощенската станция в Стралджа, завеждащ на телеграфо-пощенски клон в София, главен редактор на вестник „Дело“, библиотекар и поддиректор в Народната библиотека, драматург в Народния театър. Взема участие в редактирането на списание „Мисъл“ на д-р Кръстю Кръстев и става член на литературния кръг „Мисъл“, в който влизат д-р К. Кръстев, Пенчо Славейков и Петко Тодоров. Кръгът „Мисъл“ обединява т.нар. „първо модерно поколение“, което си поставя като основна цел европеизацията на българската литература, обявява за неприемлива и остаряла реалистичната поетика и изгражда основите на индивидуализма и модернизма в българската литература (въпреки различията в разбиранията и творческите нагласи на членовете на кръга). Вижте нашите курсове по БЕЛ за 7 клас
Урок по БЕЛ за 7 клас 87 – продължение:
Младият Яворов симпатизира на Българската работническа социалдемократическа партия. През май 1897 г. влиза във връзка с членове на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО), става неин член (както сам признава, в търсене на „идеен тласък“ за работата си) и се включва в борбата за освобождение на Македония. Взема участие в четите на Михаил Чанков и на Яне Сандански, сближава се с Гоце Делчев и става негов сподвижник, за кратко води драмската чета. Сътрудничи при списването и редактирането на македонски периодични издания като в. „Свобода или смърт“, в. „Автономия“, в. „Илинден“. До края на живота си Яворов е в близки отношения с водача на ВМОРО Тодор Александров. Вижте нашите курсове по математика за 7 клас.
Урок по БЕЛ за 7 клас 87 – продължение:
Личният свят на Яворов е белязан с трагизъм. През 1906 г. той се запознава с Мина Тодорова, сестра на Петко Тодоров, и се влюбва в нея. Отношенията им са сложни поради неодобрението на близките на девойката и нейната собствена несигурност в чувствата, които изпитва. През юни 1909 г. двамата се срещат за последен път, Мина заминава за Париж и не след дълго се разболява от туберкулоза. Тя умира във френски санаториум на 13 юли 1910 г., когато и самият Яворов е в столицата на Франция. През 1912 г. Яворов се жени за Лора Каравелова, дъщеря на Петко Каравелов. Любовта им се оказва фатална и за двамата. На 29 ноември 1913 г. Лора се самоубива в дома им. Шокиран, Яворов също се опитва да сложи край на живота си, прострелва се в слепоочието. Спасен е, но почти изгубва зрението си. Следват особено мъчителни дни за поета, обвиняван, че е убил съпругата си. Година по-късно, на 29 октомври 1914 г., той се самоубива, като поглъща голяма доза отрова и се застрелва.
В този урок по български език даваме кратка и сбита информация по темата. За по-задълбочена подготовка за НВО след 7 клас е препоръчително да посещавате курсове. Вижте нашите курсове по БЕЛ за 7 клас за подготовка за НВО.
За творбата: „Заточеници“ – урок по БЕЛ за 7 клас 87 |
|
Род | Лирика |
Жанр | Елегия |
Композиция
Творбата има посвещение: „Т. Александрову“ (На Тодор Александров – известен участник в движението за освобождение на Македония)
В текста са обособени 5 строфи по 8 стиха.
Поанта са последните два стиха:
Горчива скръб сърца ни трови. –
Прощавай, роден край!
Лирически герои и образи
Колективният образ на заточениците – те са и „колективният“ лирически говорител в текста (ние-изказ)
Творбата е написана по конкретен исторически повод – осъждането и изпращането на заточение в Подрумкале (Мала Азия) на 40 революционери
Образи: родината, морето, вълните, бреговете, знакови географски обекти в родината
Изразни средства и похвати
- Епитети: „стихийна“, „яростни“, „тъмномодър“, „чутният“
- Инверсия: „път обратен“, „споменът един“, „гнет вековен“
- Метафори: „Простира / нощта крилото си“, „замислените великани / на чутният Атон“
- Метонимия: „до гроб“
- Реторично обръщение: „роден край“, „родино свидна“
От “Познание”
ВЪПРОСИ ЗА ПРОВЕРКА НА НАУЧЕНОТО ОТ урок по БЕЛ за 7 клас 87:
- Какъв жанър е произведението “Заточеници”?
- Какъв род е произведението “Заточеници”?
- Кои са главните герои и образи от произведението “Заточеници”?
- Какви са изразните средства, използвани в произведението?
- Къде е роден Яворов и коя кодина?
Отговорете в коментарите под урока!
Така ще затвърдите знанията си. Активното възпроизвеждане на знанията води до трайно запаметяване.
Ще Ви отнеме максимум 5 минути, а ползите са големи.
За да отговорите, трябва да се регистрирате в сайта ни. Можете да го направите от ТУК
…
Вижте някои от основните обучения в Студио S
Курсове и уроци по рисуване за кандидат-студенти
Курсове и уроци по рисуване за кандидат-гимназисти
Летен курс по рисуване за деца
Курсове по рисуване за любители
Курсове по БЕЛ и математика за 6 клас
Курсове по БЕЛ и математика за 7 клас – подготовка за НВО
Летен курс по БЕЛ и математика “Наваксай пропуснатото”
Курс по БЕЛ и математика – подготовка за входно ниво 7 клас
Курсове по БЕЛ и математика за 10 клас – подготовка за матура
Курсове по БЕЛ за 12 клас – подготовка за ДЗИ
Курс по математика за архитектура за УАСГ
Курс по БЕЛ за изпит в Софийски Университет
Курс по Английски език за 12 клас – подготовка за матура
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.