Урок по БЕЛ за 7 клас №73 – „Една българка“, 5. част – теория
Урок по литература за 7 клас №73 – „Една българка“, 5. част – теория
В този урок по български език даваме кратка и сбита информация по темата. За по-задълбочена подготовка за НВО след 7 клас е препоръчително да посещавате добри школи за 7 клас за подготовка за НВО. Вижте какво предлага Студио S за добрата подготовка за НВО след 7 клас.
За творбата: „Една българка“, V част
Род | Епос
— |
Жанр | V част от разказа „Една българка“
——————— |
Сюжет и композиция | Основната случка е втората среща на баба Илийца с четника.
Повествованието започва с описание на трудностите при пресичане на Искъра. Срещата в церовата гора събира една истинска християнка и български юнак, мъченик и герой. В отношението на баба Илийца към изпадналия в беда проличават нейното милосърдие, съпричастността ѝ към чуждото нещастие и искрената ѝ майчинска загриженост за момъка. Тя е готова, излагайки себе си на опасност, да скрие четника в дома си. С навлизането в светлата част на денонощието, опасността нараства. Челопеченката преценява ситуацията и решава, че е най-добре да се изчака следващата нощ. Силно въздействащ е моментът, в който Илийца помисля, че внучето ѝ е умряло. Въпреки личната трагедия тя не обръща гръб на бунтовника, не го изоставя сам и безпомощен. ———————- |
Герои | Баба Илийца – отговорна, състрадателна, смела и всеотдайна българка християнка. Човещината ѝ проличава в поведението и действията ѝ, в мислите и думите ѝ. По майчински тя укорява бунтовника, грижи се за него, рискува живота си, за да спаси неговия.
Ботевият четник – представен предимно през погледа на баба Илийца; млад и неопитен – едва двайсетгодишен младеж; готов на саможертва в името на свободата, вече участник в битки. ————————– |
Основни идеи, мотиви и внушения | Човечността и себеотрицанието на баба Илийца са безгранични. Болката и личното нещастие от загубата на най-милото не заличават състраданието към другия и отговорността, която е поела за спасяването на още един човешки живот.
—————————– |
Изразни средства и похвати | Епитети: „умиленият до сълзи (момък)“, „напуканата (ръка на Илийца)“
Метафори: „Искърът, излязъл от скалисто гърло“, „нейното любопитство най-подир надви“, „ме изгарят жива“ Сравнение: „като пилци“ Повторения |
В този урок по български език даваме кратка и сбита информация по темата. За по-задълбочена подготовка за НВО след 7 клас е препоръчително да посещавате курсове. Вижте нашите курсове по БЕЛ за 7 клас за подготовка за НВО.
За автора: Иван Вазов
Иван Минчов Вазов е роден в град Сопот на 27.06.1850 г. Умира на 22.09.1921 г. в София. Работи като учител, преводач, редактор на вестници и списания. Министър е на народната просвета през периода 1897 – 1899 г. Активната му творческа дейност е основно през десетилетията след Освобождението. Пише стихотворения, разкази, пътеписи, повести, романи и е първият български професионален писател. В произведенията му намира отражение голямо многообразие от теми, затова творчеството му основателно е определяно като „история и география“ на България. Известен е като „народен поет“, „дядо Вазов“, „Патриарха на българската литература“.
От “Познание”
ВЪПРОСИ ЗА ПРОВЕРКА НА НАУЧЕНОТО ОТ УРОКА по БЕЛ:
- Какъв жанър е произведението?
- Какъв род е произведението?
- Кои са главните герои и образи от произведението?
- Какви са изразните средства, използвани в произведението?
- Къде е роден Иван Вазов и коя кодина?
Отговорете в коментарите под урока!
Така ще затвърдите знанията си. Активното възпроизвеждане на знанията води до трайно запаметяване.
Ще Ви отнеме максимум 5 минути, а ползите са големи.
Нашите учители ще дадат коментар на отговорите Ви.
За да отговорите, трябва да се регистрирате в сайта ни. Можете да го направите от ТУК
…
Вижте някои от основните обучения в Студио S
Курсове и уроци по рисуване за кандидат-студенти
Курсове и уроци по рисуване за кандидат-гимназисти
Летен курс по рисуване за деца
Курсове по рисуване за любители
Курсове по БЕЛ и математика за 6 клас
Курсове по БЕЛ и математика за 7 клас – подготовка за НВО
Летен курс по БЕЛ и математика “Наваксай пропуснатото”
Курс по БЕЛ и математика – подготовка за входно ниво 7 клас
Курсове по БЕЛ и математика за 10 клас – подготовка за матура
Курсове по БЕЛ за 12 клас – подготовка за ДЗИ
Курс по математика за архитектура за УАСГ
Курс по БЕЛ за изпит в Софийски Университет
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.